2015 Yılında Gelişmeye Devam Edip Sunulan Teknolojiler…

1
946

Sevgili okurlar bu yazımızda 2015 yılında gelişmeye devam edip insan hayatını kolaylaştıracak yeni teknolojilere göz atacağız… Değişen dünyanın teknolojiside hızla değişmektedir. Bilim insanları artık sınır tanımıyor. Daha önce bulunup yapılan araştırmalarla gelişen veya ilk kez piyasaya sunulmuş teknolojik gelişmelere hep birlikte bakalım :)

ilk olarak Giyilebilir Bilgisayarlar geliştirilerek piyasaya sunulacak. Çip teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bilgisayarlar önce dizüstüne daha sonra cebimize kadar girdi. Gelişen teknoloji ile birlikte Google Glass, Samsung gibi teknoloji devreleri saatler ve bileklikler piyasaya sürerek yeni ibr teknolojik evrim yapmışlardır. Bu kervana Apple’ında katılacağına dair söylentiler var. Apple’ın piyasaya süreceği giyilebilir bilgisayar ile insanlar büyük bir yükten kurtulup kendinden bir parçaymış gibi bilgisayarlarını kendi vücütlarında taşıyacaklardır.

İkinci olarak Bulut Bilişim Servisleri internetsiz olan insanların sorununa hızla çözüm buluyor. Nasıl mı ?

Verilerimizi internette depolamamıza imkan veren Evernote, Dropbox gibi servislerin kullanılması hızla yayılıyor. WeTransfer gibi servisler USB ve CD kullanımına imkan veren ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Peki bilgisayarımızda internet erişim  yoksa;  işte tam bu sırada bulut bilişim servisi devreye girerek bulunduğumuz ortama en yakın internet servisi ile bağlantıya geçerek verilerimize ulaşmamızı sağlıyor.

Üçüncü olarak Hareket Sensörlü Kameralar ; Intel ve Creative Lobs’ un üzerinde çalışıp geliştirdiği sistemle 3 boyutlu kameralar el, yüz, kol ve mimikleri algılayarak hareket sağlıyor. 2015 yılında geliştirilecek olan bu teknolojinin yeni modeli olan ultrabookları sıklıkla göreceğiz. Bu sayede bilgisayarları el hareketleriyle kumanda etmek mümkün olacak gibi duruyo :)

creative labs camera

Dördüncü olarak Biometrik Veri Okuyan Cihazlar dır.  Ses komutları ile Iphone’ u  kontol etmemizi sağlayan Siri,  parmak iziyle telefonu açmaya izin veren Touch ID gibi benzeri teknolojiler hızla yayılıyor. Gelişen bu teknoloji ile birlikte insanlar artık daha az şifre ezberleyecek… :)

apple_touch_id

Beşinci olarak 2’si 1 Arada Bilgisayarlar 2015 yılında karşımıza sık sık cıkacak teknolojiye benziyor. Hem tablet hemde dizüstü bilgisayar olarak kullanılan bu cihazlar yeni nesil işlemcilerle üretilerek hem kolayca taşınabiliyor hem uzun pil ömrüne sahip hemde oldukça yüksek performans sunuyor.

Altıncı olarak Eğimli Ekranlar göze çarpıyor.  Yoğun rekabet arasında farklılaşmak isteyen teknoloji markaları eğimli ekranlara yöneldi. Akıllı telefonlar ve televizyonlarda yavaş yavaş bu teknolojiyi görmeye başlıyoruz. Rekabet dünyasının bir oyunu mudur bilinmez ama üretiminin teknolojiye farklı boyutlar kazandıracağı kesindir…

 

 

1 Yorum

CEVAPLA